Hoppa till sidans innehåll

Jourlista Lerduvor 2022


 Jourlista Lerduvor 2022         

 

Vecka

Tisdag

Sporting N.Trap, Skeet

Torsdag

        KM tävling

Lördag

N.Trap, Skeet

Övrigt

KM+GBG-S

17

26/4 L-G Andersen

  Ulrik Södergren Mia Södergren

 28/4

 

30/5  

    Ulrik Södergren Mia Södergren

26+28/4 björnskytte

 

18

3/5   Tommy Stålhammar

 Lars Åke Aspgren Tom Bakken

5/5

 

7/5

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

 

19

10/5 Martin Esmyr Emma P-O Svenningsson  Kjell Johansson

12/5 

 

14/5   Emma P-O Fredrik Lillman

Svenningsson Kjell Johansson

 

20

17/5Henrik Karlsson Nader Nazari Carl-Johan Österberg

19/

 

21/5 Henric Lenhall

Nader Nazari Carl Johan Österberg

18/5 KM Björn

21

24/5 Staffan Backlund Erik Björndell Lars Hildenborg

26/5 Kristi himmelsf.d

 

28/5    Erik Björndell

Lars Hildenborg

 28/5 Jaktstig

Klass 1

22

31/5 Jörgen Eliasson  Daniel Nilsson Mikael Löfqvist

2/6

KM  N Trap

4/6    Daniel Nilsson

Mikael Löfqvist

 

23

7/6  4 L-G Andersen

Mia Södergren  Ulrik Södergren

9/6

 

11/6   

Mia Södergren Ulrik Södergren

 

8/6 KM Älg

24

14/6 Tommy Stålhammar

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

16/6

KM N SKEET

18/6    Lars Åke Aspgren Tom Bakken

 

25

21/6 Martin Esmyr  Emma P-O Svenningsson  Kjell Johansson

23/6 

 

25/6 STÄNGT

Midsommardagen

 

26

28/6 Henrik Karlsson Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

30/6

Endast Kal.22

2/7 Skjutförbud

 

 

27-30

5/7 Skjutförbud

Endast kal .22

Skjutförbud

Skjutförbud

 

31

2/8 Staffan Backlund Erik

Björndell Lars Hildenborg

4/8

6/8 Erik Björndell

 Lars Hildenborg

 

32

9/8 Jörgen Eliasson Daniel Nilsson Mikael Löfqvist

11/8

KM ESP

13/8  Daniel Nilsson

Mikael Löfqvist

 

 

33

16/8  L-G Andersen

Mia Södergren Ulrik Södergren

18/8 

20/8 Ulrik Södergren Mia Södergren

 

 

34

23/8 Tommy Stålhammar

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

25/8  

 

27/8 Kombination

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

 

 

35

30/8 Martin Esmyr  Emma P-O Svenningsson  Kjell Johansson

1/9

 

3/9 P-O Svenningsson Fredrik

Lillman      Kjell Johansson  Emma

 

36

6/9    Henrik Karlsson  Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

8/9

10/9 Nader Nazari Henric Lenhall

 Carl-Johan Österberg

 

37

13/9    Staffan Backlund Erik Björndell  Lars Hildenborg

15/9

17/9  Lars Hildenborg   

Erik Björndell

 

38

20/9 Jörgen Eliasson Daniel Nilsson Mikael Löfqvist

22/9

24/9  Daniel Nilsson

Mikael Löfqvist

 

39

27/9 L-G Andersen  

Ulrik Södergren Mia Södergren

29/9

1/10   Ulrik Södergren

Mia södergren

 

 

 

Enkla Regler som gör det lättare för oss alla

  • Skeetbanan skall alltid öppnas
  • Trapbana1eller 2 (Akustik) skall vara öppen för rutinerade skyttar.
  • Ytterligare 1 bana öppnas vid behov
  • Efter varje skjuttillfälle skall det städas, plocka upp tomhylsor mm..
  • Fyll alltid kastarna efter skjutdagens slut, och se till att det finns minst 3 lådor med duvor
  • Tisdagar rödmarkerad skjutledare sportingjour.
  • OBS VISSA JOURDAGAR KAN UTGÅ PGA TÄVLING.

Jourtider: Tisdagar & (Torsdagar KM )                        18-21             anmälan senast kl 19.00

                 Lördagar                                                       10-14             anmälan senast kl 11.00

Finns det inga skyttar på banan då anmälningstiden går ut har jourhavande rätt att stänga banan.            Telnr   Henrik Karlsson 0707 809248.

Uppdaterad: 06 APR 2018 09:44 Skribent: Karl Henrik
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Lerums Jaktvårds & SpSF - Skyttesport
Anders Lundell, Norra Häcksjöbäcksvägen 18
44332 Lerum

Kontakt:
Tel: +460707468362
E-post: lerum.skytte@gmail.c...

Se all info