Hoppa till sidans innehåll

Jourlista Lerduvor


 Jourlista Lerduvor 2021         

 

Vecka

Tisdag

Sporting N.Trap, Skeet

Torsdag

        KM tävling

Lördag

N.Trap, Skeet

Övrigt

KM+GBG-S

17

27/4 L-G Andersen

  Ulrik Södergren Mia Södergren

 29/4

 

1/5  Första maj

 

 

 

18

4/5   Tommy Stålhammar

 Lars Åke Aspgren Tom Bakken

6/5

 

8/5

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

GBG Serien 4/5

19

11/5 Martin Esmyr Emma P-O Svenningsson  Kjell Johansson

13/5  Kristi himmelsf.d

 

15/5   Emma P-O Fredrik Lillman

Svenningsson Kjell Johansson

GBG Serien 11/5

20

18/5Henrik Karlsson Nader Nazari Carl-Johan Österberg

20/

 

22/5 Henric Lenhall

Nader Nazari Carl Johan Österberg

GBG Serien 20/5

21

25/5 Staffan Backlund Erik Björndell Lars Hildenborg

27/5

 

29/5    Erik Björndell

Lars Hildenborg

 

22

1/6 Jörgen Eliasson  Daniel Nilsson Mikael Löfqvist

3/6

KM  N Trap

5/6    Daniel Nilsson

Mikael Löfqvist

 

23

8/6  4 L-G Andersen

Mia Södergren  Ulrik Södergren

10/6

 

12/6   

Mia Södergren Ulrik Södergren

GBG Serien 10/6

GBG Serien 12/6

24

15/6 Tommy Stålhammar

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

17/6

KM N SKEET

19/6    Lars Åke Aspgren Tom Bakken

 

25

22/6 Martin Esmyr  Emma P-O Svenningsson  Kjell Johansson

24/6 

 

26/6 STÄNGT

Midsommardagen

 

26

29/6 Henrik Karlsson Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

2/7 Skjutförbud

Endast Kal.22

4/7 Skjutförbud

 

GBG Serien 1/7

27-30

7/7 Skjutförbud

Endast kal .22

Skjutförbud

Skjutförbud

GBG Serien 22/7

31

3/8 Staffan Backlund Erik

Björndell Lars Hildenborg

5/8

7/8 Erik Björndell

 Lars Hildenborg

 

32

10/8 Jörgen Eliasson Daniel Nilsson Mikael Löfqvist

12/8

KM ESP

14/8  Daniel Nilsson

Mikael Löfqvist

GBG Serien 14/8

FINAL Lerum

33

17/8  L-G Andersen

Mia Södergren Ulrik Södergren

19/8 

21/8 Ulrik Södergren Mia Södergren

 

 

34

24/8 Tommy Stålhammar

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

26/8  

 

28/8 Kombination

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

27+29/4 BJÖRNSKYTTE

 

35

31/8 Martin Esmyr  Emma P-O Svenningsson  Kjell Johansson

2/9

 

4/9 P-O Svenningsson Fredrik

Lillman      Kjell Johansson  Emma

19/5 KM Björnskytte

36

7/9    Henrik Karlsson  Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

9/9

11/9 Nader Nazari Henric Lenhall

 Carl-Johan Österberg

26/5 KM Älg

37

14/9    Staffan Backlund Erik Björndell  Lars Hildenborg

16/9

18/9  Lars Hildenborg   

Erik Björndell

3/6 KM Jaktstig

Klass 1

38

21/9 Jörgen Eliasson Daniel Nilsson Mikael Löfqvist

23/9

25/9  Daniel Nilsson

Mikael Löfqvist

 

39

28/9 L-G Andersen  

Ulrik Södergren Mia Södergren

30/9

2/10   Ulrik Södergren

Mia södergren

 

 

 

Enkla Regler som gör det lättare för oss alla

  • Skeetbanan skall alltid öppnas
  • Trapbana1eller 2 (Akustik) skall vara öppen för rutinerade skyttar.
  • Ytterligare 1 bana öppnas vid behov
  • Efter varje skjuttillfälle skall det städas, plocka upp tomhylsor mm..
  • Fyll alltid kastarna efter skjutdagens slut, och se till att det finns minst 3 lådor med duvor
  • Tisdagar rödmarkerad skjutledare sportingjour.
  • OBS VISSA JOURDAGAR KAN UTGÅ PGA TÄVLING.

Jourtider: Tisdagar & (Torsdagar KM )                        18-21             anmälan senast kl 19.00

                 Lördagar                                                       10-14             anmälan senast kl 11.00

Finns det inga skyttar på banan då anmälningstiden går ut har jourhavande rätt att stänga banan.            Telnr   Henrik Karlsson 0707 809248.

Uppdaterad: 06 APR 2018 09:44 Skribent: Karl Henrik
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Lerums Jaktvårds & SpSF - Skyttesport
Anders Lundell, Norra Häcksjöbäcksvägen 18
44332 Lerum

Kontakt:
Tel: +460707468362
E-post: lerum.skytte@gmail.c...

Se all info