Hoppa till sidans innehåll

Jourlista Lerduvor


 

 

 Jourlista Lerduvor 2020         

Vecka

Tisdag

Sporting N.Trap, Skeet

Torsdag

        KM tävling

Lördag

N.Trap, Skeet

Övrigt

KM+GBG-S

17

21/4 L-G Andersen

  Ulrik Södergren Mia Södergren

 23/4

 

25/4  Mia Södergren

  Ulrik Södergren

 GBG SERIEN

29/4 Lerum

18

28/4   Tommy Stålhammar

 Lars Åke Aspgren Tom Bakken

30/4

 

2/5

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

GBG SERIEN

5/5 Härryda

19

5/5 Martin Esmyr P-O Svenningsson  Kjell Johansson

7/5 

 

9/5      

Skyttetsdag

 GBG SERIEN

11/5 Partille

20

12/5Henrik Karlsson Nader Nazari Carl-Johan Österberg

14/

KM  N Trap

16/5

Nader Nazari Carl Johan Österberg

GBG SERIEN

22/5 Hisingen

 

21

19/5 Staffan Backlund Erik Björndell Lars Hildenborg

21/5

Kristi himmelfärdsdag

23/5    Erik Björndell

Lars Hildenborg

GBG SERIEN

11/6 Vrestaby

22

26/5 Jörgen Eliasson  Daniel Nilsson Emma Johansson

28/5

 

30/5    Daniel Nilsson

Emma Johansson

GBG SERIEN

13/6 Hovås

23

2/6  4 L-G Andersen

Mia Södergren  Ulrik Södergren

4/6

 

6/6   Nationaldagen

 

GBG SERIEN 

2/7 Balltorp

24

9/6 Tommy Stålhammar

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

11/6

KM N SKEET

13/6    Lars Åke Aspgren Tom Bakken

 

 GBG SERIEN

15/8 Skepplanda

Final

 

25

16/6 Martin Esmyr P-O Svenningsson  Kjell Johansson

18/6 

 

20/6 STÄNGT

Midsommar

 

26

23/6 Henrik Karlsson Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

25/6

27/6 Nader Nazari

Carl Johan Östberg

 

 

 

27-30

30/6 Staffan Backlund Erik Björndell Lars Hildenborg

Endast kal .22

Skjutförbud

Skjutförbud

 

 

31

Skjutförbud

Skjutförbud

1/8 Erik Björndell

 Lars Hildenborg

 

32

4/8 Jörgen EliassonDaniel Nilsson Emma Johansson

6/8

KM ESP

8/8  Daniel Nilsson

Emma Johansson

 

 

33

11/8  L-G Andersen

Mia Södergren Ulrik Södergren

13/8 

15/8Ulrik Södergren Mia Södergren

 

 

34

18/8 Tommy Stålhammar

Lars Åke Aspgren Tom Bakken

20/8  

 

22/8 Kombination

 

 

 

35

25/8Martin Esmyr P-O Svenningsson  Kjell Johansson

27/8

 

29/9 P-O Svenningsson

Kjell Johansson

 

36

1/9    Henrik Karlsson  Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

3/9

5/9 Nader Nazari

 Carl-Johan Österberg

BJÖRNSKYTTE

21/4+25/4

 

37

8/9  9  Staffan Backlund Erik Björndell  Lars Hildenborg

10/9

12/9  Lars Hildenborg   

Erik Björndell

Km älg   3/6

 

38

15/9Jörgen EliassonDaniel Nilsson Emma Johansson

17/9

19/9  Daniel Nilsson

Emma Johansson

KM jaktstig klass 1   24/6

 

39

22/9 L-G Andersen 

Ulrik Södergren Mia Södergren

24/9

26/9   Ulrik Södergren

Mia södergren

Kretsälgen

10/8

Enkla Regler som gör det lättare för oss alla

  • Skeetbanan skall alltid öppnas
  • Trapbana1eller 2 (Akustik) skall vara öppen för rutinerade skyttar.
  • Ytterligare 1 bana öppnas vid behov
  • Skyttarna skriver själva protokoll och trycker om det är mycket folk.
  • Efter varje skjuttillfälle skall det städas, plocka upp tomhylsor mm..
  • Fyll alltid kastarna efter skjutdagens slut, och se till att det finns minst 3 lådor med duvor
  • Tisdagar rödmarkerad skjutledare sportingjour.
  • OBS VISSA JOURDAGAR KAN UTGÅ PGA TÄVLING.

Jourtider: Tisdagar & (Torsdagar KM )                        18-21             anmälan senast kl 19.00

                 Lördagar                                                       10-14             anmälan senast kl 11.00

Finns det inga skyttar på banan då anmälningstiden går ut har jourhavande rätt att stänga banan.            Telnr   Henrik Karlsson 0707 809248.

Uppdaterad: 06 APR 2018 09:44 Skribent: Karl Henrik
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Lerums Jaktvårds & SpSF - Skyttesport
Anders Lundell, Norra Häcksjöbäcksvägen 18
44332 Lerum

Kontakt:
Tel: +460707468362
E-post: This is a mailto link

Se all info