Hoppa till sidans innehåll

Jourlista Lerduvor


 Jourlista Lerduvor 2018        

Vecka

Tisdag

Sporting N.Trap, Skeet

Torsdag

        KM tävling

Lördag

N.Trap, Skeet

Övrigt

KM

17

24/4 L-G Andersen

Erik Björndell  Ulrik Södergren

 

 

28/4

Erik Björndell   Ulrik Södergren

GBG SERIEN

14/4 Härryda 09:00

18

1/5   FÖRSTA MAJ

 

3/5

 

5/5

Björn Thorgeisson  Tom Bakken

GBG SERIEN

3/5 Partille  16:00

19

8/5 Björn Andersen P-O Svenningsson  Kjell Johansson

10/5

STÄNGT KR.HIMEL

12/5       P-O Svenningsson 

Kjell Johansson

 

20

15/5Henrik Karlsson Nader Nazari Carl-Johan Österberg

17/

Anmälan 17:45- 18:00

19/5  Martin Esmyr

Nader Nazari Carl Johan Österberg

GBG SERIEN

17/5 Lerum  16:30

21

22/5 Staffan Backlund Mikael Lundberg Lars Hildenborg

24/5 KM N SKEET

 

26/5    SKYTTETSDAG

 

 

22

29/5 Jörgen Eliasson  Daniel Nilsson Bernard Ernst

31/5

2/6    Daniel Nilsson Ulrik Södergren

GBG SERIEN

2/6 Hovås 09:00-13:0

23

5/6  4 L-G Andersen

Erik Björndell  Ulrik Södergren

7/6KM  N Trap

Anmälan 17:45- 18:00

9/6 Erik Björndell   Ulrik Södergren

 

24

12/6 Tommy Stålhammar

 Björn Thorgeisson  Tom Bakken

14/6

16/6 Björn Thorgeisson  Tom Bakken

GBG SERIEN

14/6 Vrestaby  16:00

25

19/6 Björn Andersen P-O Svenningsson  Kjell Johansson

21/6 

 

23/6 STÄNGT

Midsommar

 

26

26/6 Henrik Karlsson Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

28/6

30/6Nader Nasari Carl-Johan Österberg

Martin Esmyr

 

27-30

STÄNGT

Endast kal .22

Skjutförbud

GBG SERIEN

5/7 Balltorp 16:00

31

Skjutförbud

2/8 

Anmälan 17:45- 18:00

4/8 Mikael Lundberg

 Lars Hildenborg

 

32

7/8 Jörgen EliassonDaniel Nilsson Bernard Ernst

9/8

KM ESP

11/8  Daniel Nilsson Ulrik Södergren

GBG SERIEN Final

11/8 Skepplanda

33

14/8  L-G Andersen

Erik Björndell Ulrik Södergren

16/8 

18/8 Erik Björndell  Ulrik Södergren

 

 

13/8 Kretsälgen

34

21/8 Tommy Stålhammar

Björn Thorgeisson  Tom Bakken

23/8  

Anmälan 17:45- 18:00

25/8

DM COMPAK

 

 

35

28/8Björn Andersen P-O Svenningsson  Kjell Johansson

30/8

 

1/9  

                       Kombination

 

36

4/9    Henrik Karlsson  Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

6/9

8/9 Nader Nazari   Martin Esmyr

 Carl-Johan Österberg

KM BJÖRN

2/5 onsdag

37

11/9  9  Staffan Backlund Mikael Lundberg   Lars Hildenborg

13/9

15/9  Lars Hildenborg

Mikael Lundberg

KM jaktstig klass 1

23/5 onsdag

38

18/9Jörgen EliassonDaniel Nilsson Bernard Ernst

20/9

22/9  Daniel Nilsson Ulrik Södergren

Km Älg

13/6 onsdag

39

25/9 Henrik Tommy L-g Björn Jörgen  Staffan        kollafacebook    

27/9

29/9 Henrik Tommy L-g Björn Jörgen  Staffan         kolla facebook    

 

 

Enkla Regler som gör det lättare för oss alla

  • Skeetbanan skall alltid öppnas
  • Trapbana1eller 2 (Akustik) skall vara öppen för rutinerade skyttar.
  • Ytterligare 1 bana öppnas vid behov
  • Skyttarna skriver själva protokoll och trycker om det är mycket folk.
  • Efter varje skjuttillfälle skall det städas, plocka upp tomhylsor mm..
  • Fyll alltid kastarna efter skjutdagens slut, och se till att det finns minst 3 lådor med duvor
  • Tisdagar rödmarkerad skjutledare sportingjour.
  • OBS VISSA JOURDAGAR KAN UTGÅ PGA TÄVLING.

Jourtider:       Tisdagar & (Torsdagar KM)                    18-21             anmälan senast kl 19.00

Lördagar                                                  10-14             anmälan senast kl 11.00

Finns det inga skyttar på banan då anmälningstiden går ut har jourhavande rätt att stänga banan.            Telnr   Tommy Stålhammar 0709658747.

Text kommer snart

Uppdaterad: 06 APR 2018 09:44
Skribent: Karl Henrik
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Lerums Jaktvårds & SpSF - Skyttesport
Anders Lundell, Norra Häcksjöbäcksvägen 18
44332 Lerum

Kontakt:
Tel: +46 (0)707 46 83 62
E-post: This is a mailto link

Se all info