Hoppa till sidans innehåll

Jourlista Lerduvor


 Jourlista Lerduvor 2017        

Vecka

Tisdag

Sporting N.Trap, Skeet

Torsdag

        KM tävling

Lördag

N.Trap, Skeet

Övrigt

KM

17

25/4 L-G Andersen

Erik Björndell  Bernard Ernst

 

 

29/4

Erik Björndell  Bernard Ernst

Datum för DM skeet

18

2/5 Tommy Stålhammar

Stefan Rehler  Tom Bakken

4/5

 

6/5

Stefan Rehler  Tom Bakken

 

19

9/5 Björn Andersen P-O Svenningsson  Kjell Johansson

11/5

 

13/5 P-O Svenningsson 

 Kjell Johansson

GBG SERIEN

10/5 Lerum

20

16/5Henrik Karlsson Nader Nazari Carl-Johan Österberg

18/5  KM N SKEET

 

20/5  SKYTTETSDAG

Nader Nazari Carl Johan Österberg

 

 

21

23/5  Johan Karlsson Mikael Lundberg

Torbjörn Sjöqvist

25/5

STÄNGT KR.HIMEL

27/5    Staffan Backlund

Torbjörn Sjöqvist      

GBG SERIEN

23/5 Skepplanda

22

30/5 Jörgen Eliasson  Torbjörn Karlsson Yngve Lindahl

1/6  

3/6    Torbjörn Karlsson

Yngve Lindahl

 

23

6/6  SVERIGES NATIONALDAG

8/6 KM  N Trap

10/6 Erik Björndell  Bernard Ernst

 

GBG SERIEN

10/6 Hovås

24

13/6 L-G Andersen

 Stefan Rehler  Tom Bakken

15/6

17/6 Stefan Rehler  Tom Bakken

 

25

20/6 Björn Andersen P-O Svenningsson  Kjell Johansson

22/6  STÄNGT

Midsommar

24/6 STÄNGT

Midsommar

GBG SERIEN

20/6 Härryda

26

27/6 Henrik Karlsson Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

29/6

1/7

STÄNGT SKJUTFÖRBUD

GBG SERIEN

28/6   Partille

27-30

STÄNGT

Endast kal .22

Skjutförbud

GBG SERIEN

6/7 Balltorp

31

1/8  Johan Karlsson Mikael Lundberg  Torbjörn Sjöqvist

3/8  KM  ESP

 

5/8 Staffan Backlund

 Torbjörn Sjöqvist

 

32

8/8 Jörgen Eliasson  Torbjörn Karlsson   Yngve Lindahl

10/8

 

12/8  Torbjörn Karlsson

Yngve Lindahl

GBG SERIEN

10/8 Vrestaby

33

15/8  L-G Andersen

Erik Björndell Bernard Ernst

17/8 

19/8

 DM Västsvenska ESP

 

 

34

22/8 Tommy Stålhammar

Stefan Rehler  Tom Bakken

24/8  

26/8

Stefan Rehler  Tom Bakken

 

 

35

29/8Björn Andersen P-O Svenningsson  Kjell Johansson

31/8 KM Kombination

 

2/9 P-O Svenningsson

Kjell Johansson

 

36

5/9    Henrik Karlsson  Nader Nazari  Carl-Johan Österberg

7/9

9/9 Nader Nazari

 Carl-Johan Österberg

 

37

12/9  9  Johan Karlsson Mikael Lundberg   Torbjörn Sjöqvist

14/9

16/9  Staffan Backlund

Torbjörn Sjöqvist   FINAL

GBG SERIEN

16/9 Lerum FINAL

38

19/9Jörgen Eliasson  Torbjörn Karlsson   Yngve Lindahl

21/9

23/9   Yngve Lindahl

Torbjörn Karlsson

 

39

26/9 L-G Andersen

Erik Björndell  Bernard Ernst

28/9

30/9 Henrik Tommy L-g Björn Jörgen           kolla facebook    

 

 

Enkla Regler som gör det lättare för oss alla

  • Skeetbanan skall alltid öppnas
  • Trapbana1eller 2 (Akustik) skall vara öppen för rutinerade skyttar.
  • Ytterligare 1 bana öppnas vid behov
  • Skyttarna skriver själva protokoll och trycker om det är mycket folk.
  • Efter varje skjuttillfälle skall det städas, plocka upp tomhylsor mm..
  • Fyll alltid kastarna efter skjutdagens slut, och se till att det finns minst 3 lådor med duvor
  • Tisdagar rödmarkerad skjutledare sportingjour.
  • OBS VISSA JOURDAGAR KAN UTGÅ PGA TÄVLING.

Jourtider:       Tisdagar & (Torsdagar KM)                    18-21             anmälan senast kl 19.00

Lördagar                                                  10-14             anmälan senast kl 11.00

Finns det inga skyttar på banan då anmälningstiden går ut har jourhavande rätt att stänga banan.            Telnr   Tommy Stålhammar 0709658747.

IMG_0004Text kommer snart

Uppdaterad: 2017-07-06 13:23
Skribent: Karl Henrik
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Lerums Jaktvårds & SpSF - Skyttesport
Anders Lundell, Norra Häcksjöbäcksvägen 18
44332 Lerum

Kontakt:
Tel: +46 (0)707 46 83 62
E-post: This is a mailto link

Se all info